Vijender Singh je indijski profesionalni boksar in tudi prvi indijski boksar, ki je osvojil olimpijske igre
Športniki

Vijender Singh je indijski profesionalni boksar. Je prvi indijski boksar, ki je na olimpijskih igrah kdaj osvojil medaljo. Singh se je rodil v revni družini v vasi v zvezni državi Haryana v Indiji, vendar je pred časom postal boksarski navdušenec in po zgledu starejšega brata je začel jemati resno. Singh je izdelek zdaj znanega boksarskega kluba Bhiwani, ki se nahaja v Bhiwaniju in je eden najbolj slavnih članov kluba. V središče pozornosti je prišel po priznanju na mladinski ravni, njegova starejša kariera pa se je začela precej zgodaj, ko je na afro-azijskih igrah osvojil zlato medaljo. Kasneje je Singh osvojil kolajne na igrah Commonwealtha v Melbournu in mu sledil z najboljšim dosežkom v karieri, ko je na olimpijskih igrah v Pekingu osvojil bronasto medaljo v srednji kategoriji. Junija 2015 je Vijender Singh postal profesionalni, s čimer je končal svojo ljubiteljsko kariero, ko je podpisal večletni sporazum s Queensberry Promotions.

Na vrh

Kariera

Leto 2003 je bilo prelomno, kar se tiče njegove kariere, ko je Singh postal vse-indijski mladinski boksarski prvak, pozneje istega leta pa se je uveljavil po zmagi na zlati medalji na afro-azijskih igrah v Hyderabadu v Indiji. Naslednje leto je na olimpijskih igrah v Atenah zastopal Indijo v kategoriji srednje teže, vendar je bil v začetnih krogih premagan.

Na igrah Commonwealth 2006, ki so potekale v Melbournu v Avstraliji, je Singh v svoji kategoriji prišel do finala, a ni mogel zmagati v igri in na koncu osvojil bronasto medaljo. Istega leta je osvojil tudi bronasto medaljo na azijskih igrah v Dohi, vendar je na tem turnirju sodeloval v kategoriji srednje težke kategorije.

Singh je odšel v Nemčijo, da bi treniral za olimpijske igre v Pekingu 2008, pred velikim dogodkom pa se je dobro odrezala na bokserskem turnirju predsednika republike. Na olimpijskih igrah v Pekingu je Singh sodeloval v kategoriji srednje teže in delil bronasto medaljo. V postopku je postal prvi boksar iz Indije, ki je osvojil olimpijsko medaljo. Leto po svoji olimpijski zmagi je Singh osvojil še eno bronasto medaljo na svetovnem prvenstvu v amaterskem boksu in kasneje istega leta postal številka ena na lestvici srednje težke lestvice Mednarodne boksarske zveze.

Vijender Singh je osvojil zlato medaljo na prvenstvu v boksu Commonwealtha, ki je bilo leta 2010 v New Delhiju. Na igrah Commonwealtha, ki so istega leta potekale v New Delhiju, je Singh v spornih okoliščinah izgubil v polfinalu, ko so mu prišteli 4 točke za prekrške in izgubil 3-4. Na koncu je osvojil bronasto medaljo. Vendar na Azijskih igrah ni bilo polemik, saj je v srednji kategoriji osvojil zlato medaljo.

Na olimpijskih igrah v Londonu leta 2012 je Vijender Singh dosegel četrtfinale, a ni mogel osvojiti nobene medalje. Dve leti pozneje je Singh osvojil srebrno medaljo na igrah Commonwealtha v Glasgowu na Škotskem. Istega leta je nastopil v hindujskem filmu z naslovom "Fugly", a ni bil uspešen.

Singh je postal prvi indijski boksar, ki je junija 2015 postal profesionalni, 10. oktobra pa je prvi profesionalni boj vodil proti Britancu Sonnyju Whitingu, ki ga je izločil. Singh se je istega leta v nočnih izpadih boril še z dvema profesionalnima dvobojema in dosegel stoodstotni rekord.

Nagrade in dosežki

Singh je leta 2009 prejel nagrado Rajiv Gandhi Khel Ratna. To je najvišja športna čast, ki jo je podelila Indija.

Leta 2010 je Singh prejel nagrado Padma Shri.

Je prvi indijski boksar, ki je na olimpijskih igrah osvojil medaljo.

Je prvi indijski boksar, ki se je izkazal za profesionalnega. Profesionalec je nekdo, ki kot posameznik sodeluje na zasebnih tekmovanjih v boksu.